CPHR V DENNEJ TLAČI

06.07.1999 - SME

ZHOVÁRAME SA s EMÍLIOU SIČÁKOVOU, prezidentkou Transparency International Slovensko
Korupcia sa dá potierať transparentnosťou

Medzinárodná organizácia Transparency International, ktorá upozorňuje na mieru korupcie, vyzvala predstaviteľov štátnej a vládnej moci na boj proti korupcii a klientelizmu.


* Zlepšil sa alebo zhoršil stav korupcie?


„Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že asi štvrtina ľudí si myslí, že korupcia sa zvyšuje.“


* Ako sa bránia proti korupcii iné krajiny?


„Študovala som v Amerike, prečo je niekde väčšia korupcia, niekde menšia. Je to v systéme - čím väčšie je riziko postihovania za korupciu, tým je menšia motivácia. V USA si môže ktokoľvek skontrolovať majetkové priznania Billa Clintona aj celej vlády. Tomu hovorím transparentnosť.“


* Je normálne, keď u nás minister sám rozhoduje o výberových konaniach napriek tomu, že o nich môže rozhodnúť vláda?


„Pri poslednej kauze týkajúcej sa telekomunikácií a Deutsche Bank vláda mala právomoc a posunula ju na ministra. Myslím si, že takéto veľké rozhodnutia by mala robiť vláda.“


* Ako vidíte možný vývoj korupcie na Slovensku v budúcnosti?


„Slovensko má výhodu v tom, že sú tu veľmi aktívne médiá a začínajú pôsobiť na verejnosť. Na zavedenie transparentnosti sa musí vytvoriť tlak na spoločnosť a musí byť politická vôľa.“


* O koľko rokov? Je to generačný problém?


„Sme malý štát, každý sa s každým pozná a pokiaľ nie sú jasne stanovené pravidlá pre lobing, nie je jasná majetková previazanosť, finančná previazanosť, tak nie je možné vedieť, kto s kým spolupracuje.“ 

RICHARD FILIPKO

 

© CPHR 1996 - 2000