CPHR V DENNEJ TLAČI

27.12.1999 - NOVÝ ČAS

Predseda Centra pre hospodársky rozvoj o slovenskej ekonomike v tomto i budúcom roku
Kedy budeme mať plnšie peňaženky?

Aj keď predstavitelia slovenskej vlády uznávajú, že situácia v ekonomike nie je ružová, predsa radi upozorňujú na makroekonomické úspechy, ktoré sme v tomto roku dosiahli. Bežného smrteľníka však tieto čísla nezaujímajú a často im ani nerozumie. Situáciu v ekonomike vníma cez optiku vlastnej peňaženky a klesajúcej životnej úrovne. Preto nás zaujímal názor nezávislého ekonóma, predsedu mimovládneho Centra pre hospodársky rozvoj Eugena Jurzycu na to, čo vláda urobila dobré pre slovenské hospodárstvo v tomto roku a v čom mu, naopak, urobila medvediu službu. Spýtali sme sa aj za vás, kedy sa konečne budeme mať lepšie...
 

• Tento rok nebol pre väčšinu našich občanov z pohľadu ich peňaženiek práve najlepší. Ako ho hodnotíte vy?

- Balíček ekonomických opatrení, s ktorým vláda prišla, sa skladal zo stabilizačnej a reformnej časti. V tej druhej časti podľa mňa toho veľa neurobila. Určite aj preto, že vládnuce strany častejšie diskutovali o tom, kto má na ktorom poste sedieť - vo veľkých podnikoch i vo verejnej správe. Žiaľ, mám pocit, že verejnosť túto diskusiu akceptuje a netlačí politikov do diskusií o ekonomických reformách.

• Máte na mysli, že v ekonomike je priveľa politiky?


- Určite. V mojich očiach je takmer nepodstatné, kto bude na ktorom mieste sedieť, ale politici sa dokážu o tom dohadovať celé mesiace. Nie je až také veľmi dôležité, kto bude prezidentom Fondu národného majetku, ale ako bude fond splácať dlhopisy, ako bude postupovať v privatizácii, ako dorieši problematickú privatizáciu z minulosti. O takýchto problémoch by sa malo denne diskutovať.

• Čo hovoríte na nepopulárne opatrenia vlády, ktoré mali na ľudí nepriaznivý dopad?


- Tieto opatrenia vyplynuli len zo stabilizačnej časti - vláda sa snažila znížiť deficity, zadlženosť našej krajiny. Tento trend nastúpila veľmi razantne. To sa prejavilo najmä v treťom štvrťroku poklesom spotreby domácností. Keď sa však stabilizovali česká, maďarská i poľská ekonomika, došlo v týchto krajinách k väčšiemu poklesu spotreby ako u nás.

• Bolo to podľa vás nevyhnutné?


- Áno, už pred dvoma rokmi sme v jednom z rozhovorov v Novom Čase varovali, že žijeme nad naše pomery. Teraz za to musíme platiť. Musím povedať, že je lepšie, ak je rast ekonomiky pomalší, ale rovnomerný a dlhodobý.

• Kedy sa podľa vás rast slovenskej ekonomiky prejaví aj v plnších slovenských peňaženkách? Stihne to vláda do konca volebného obdobia?


- Som presvedčený, že to stihne - z viacerých dôvodov. Má dostatok pák na to, aby sa situácia v ekonomike tesne pred voľbami zlepšila...

• ...aj keby na tom naše hospodárstvo nebolo najlepšie?


- Aj vtedy. Štát možno zadlžiť, sprivatizovať veľký podnik, pozastaviť zvyšovanie cien - skrátka dá sa urobiť všeličo pre dosiahnutie lepších ekonomických výsledkov k spokojnosti voličov.

• V tejto súvislosti si iste verejnosť spomenie na to, že do posledných volieb bola zamestnanosť v mnohých slovenských podnikoch umelo udržiavaná a po voľbách krachovala jedna vytunelovaná fabrika za druhou.
- Iste. Ak vláda vie manažovať ekonomiku, dokáže ju postaviť pred voľbami do lepšieho svetla. Druhý dôvod, pre ktorý si myslím, že to Dzurindov kabinet stihne, je však ten, že v ekonomike vytvára podmienky pre strednodobý i dlhodobý rast. Mám na mysli napríklad boj za transparentnosť, proti korupcii - aj keď treba
priznať, že nie všetci politici bojujú rovnako.

• Svedčí o tom aj zopár káuz z tohto roka.


- K tomu by som spomenul zaujímavú myšlienku bývalého bulharského ministra z nedávnej medzinárodnej konferencie: keď vymeníte ministra a na jeho stoličku posadíte nového, do mesiaca bude presne taký istý ako ten predchádzajúci - nakazí sa od stoličky. Korupcia je všade vo svete, aj u nás. Je tu však ochota s
ňou bojovať, mení sa aj postoj verejnosti k tomuto problému. Vznikajú orgány nezávislé od vlády a politických strán. Všímajú si to aj medzinárodné ratingové agentúry, ktoré zvyšujú hodnotenie našej krajiny.

• Imidž Slovenska sa lepší, čo by mohlo pritiahnuť zahraničných investorov. Ako vidíte budúci rok z tohto pohľadu?


- Aj v Centre pre hospodársky rozvoj máme signály, že konkrétni zahraniční investori prejavujú záujem o vstup do slovenskej ekonomiky. Slovensko má šancu na vstup do Európskej únie, okamžite sa stáva zaujímavým, pretože trh v okolitých krajinách je viac-menej už zaplnený.

• Za aký čas by sa pozitívne rasty v našom hospodárstve mohli prejaviť v tých našich peňaženkách?


- Odhadujem to na dva - tri roky. Ak sa nám podarí zaradiť medzi krajiny Európskej únie, naša ekonomická situácia sa určite zlepší. To je, ako keď vlejete pohár studenej vody do vane s horúcou vodou - horúca sa veľmi neochladí, ale studená sa zohreje. Ako v členskej krajine EÚ by naše hospodárstvo nezostalo dlho na takej úrovni, ako je dnes.

• Čo by ste za celý tento rok vyčítali vláde, pokiaľ ide o ekonomiku?


- Na serióznu prácu sa treba sústrediť. Koalícia sa podľa môjho názoru príliš často dohadovala o veciach, ktoré z hľadiska ekonomického rastu nie sú podstatné. Veľmi dlho trvalo politické obsadzovanie funkcií. Možno prekvapujúco by som vláde nevyčítal korupčné škandály, aj keď ich treba odsúdiť, ale oceňujem to, že sa o nich hovorilo. V tomto sa naša vláda neodlišuje od českej, nemeckej či ktorejkoľvek inej.

• Môžete, naopak, niečo oceniť?


- Vytváranie predpokladov pre ekonomickú stabilitu a integračné úspechy.

• Väčšina občanov vie, že na budúci rok nás v rodinných rozpočtoch nečaká prudký obrat k lepšiemu. Mohli by ste tak trochu zaprorokovať, ako vidíte rok 2000 vy?


- Situácia bude podobná ako v tomto roku. Ku koncu roku by mohlo dôjsť k zlepšeniu - k väčšiemu prílevu zahraničných investícií, rýchlejšiemu tempu dokončovania bytov, k zníženiu nezamestnanosti. V dôsledku toho by mohla v druhej polovici roka začať narastať reálna mzda a teda aj domáca spotreba.

EVA FÚRIKOVÁ

 

© CPHR 1996 - 2000