CPHR V DENNEJ TLAČI

16.11.2002 - NÁRODNÁ OBRODA

Pravidelné hlásenie sa na úradoch práce má odstrániť čiernu prácu
Sociálne dávky budú od januára budúceho roka ich poberatelia „odrábať“ v obci

Peter Húska, Bratislava

Od budúceho roku sa nezamestnaní budú musieť hlásiť na úradoch práce častejšie. Poslanci parlamentu včera rozhodli o tom, že to bude minimálne raz za 14 dní. Nezamestananý bude musieť okrem toho „aktívne preukazovať“, že si zamestnanie naozaj hľadá, inak môže byť z evidencie úradu vyradený. Tieto opatrenia majú podľa zákona eliminovať nelegálnu prácu, ktorú len podľa neoficiálnych odhadov vykonáva od 18- do 60-tisíc nezamestnaných. Podľa odborníkov je však takéto opatrenie nepostačujúce.

„Nemyslím si, že je to opatrenie, ktoré bude na Slovensku systémovo riešiť čiernu prácu,“ hovorí Ľuboš Vagač z Centra pre hospodársky rozvoj (CPHR). Podľa Ľ. Vagača nezamestnaní nemajú najmenší problém získať potvrdenie od rôznych zamestnávateľov, že u nich žiadali prácu a neuspeli. Účinnejšie má byť opatrenie v zákone, podľa ktorého si poberatelia sociálnych dávok a nezamestnaní budú musieť svoje dávky odpracovať v obci. „Systém sa tým očistí od tých, ktorí pracujú v zahraničí a poberajú súčasne sociálne dávky. Pomôže nám to bojovať s fenoménom nelegálnej práce,“ tvrdí minister práce Ľudovít Kaník.

„Pripravené opatrenia, ktoré budú postihovať prejavy čiernej práce, by mali byť skôr len doplnkom, ako proti nej účinne bojovať,“ myslí si Ľuboš Vagač z CPHR. Na jednej strane ide o vysokú toleranciu a ľahostajnosť spoločnosti, vysoké odvodové zaťaženie podnikateľov, či demotivačný pomer medzi priemernou mzdou a sumou sociálnych dávok.

 

© CPHR 1996 - 2000