CPHR V DENNEJ TLAČI

22.02.1999 - HOSPODÁRSKE NOVINY

Novy front boja s korupciou
Transparency International na Slovensku

Transparency International Slovensko je sucastou svetovej siete Transparency International (TI), ktorej cielom je zviditelnit kroky statnej moci a odhalovat jednotlive podoby korupcie. O vzniku a praci slovenskej pobocky sme hovorili s prezidentkou Ing. Emiliou SICAKOVOU.

- V Centre pre hospodarsky rozvoj sme sa venovali projektu zameranom na transparentnost v slovenskej ekonomike. Zistili sme, ze netransparentnost je tu velmi vysoka a riesenie si ziada profesionalny pristup. Na seminare s touto problematikou sme si pozyvali ludi aj zo zahranicia, na jednom z nich bol i Jeremy Pope, predstavitel Transparency International. Tam vznikol zamer zalozit pobocku aj na Slovensku.

Hoci medzi transparentnostou a korupciou suvislost nepochybne je, zda sa, ze Transparency International tieto pojmy takmer stotoznuje.

- Korupcia je zlozity, komplexny jav s mnohymi podobami a rozmermi. Tazko sa urcuje a dokazuje. Jedna z definicii je, ze je to tunelovanie spolocnosti, niekto ziskava, obcan straca. Jednym z faktorov, ktory korupcii umoznuje zapustit korene, je prave netransparentnost. A vysoky stupen netransparentnosti systemu opravnuje predpoklad, ze v krajine je velka korupcia.

Ako pracuje Transparency International?


- Posobi na dvoch urovniach. Na medzinarodnej je to spolupraca so Svetovou bankou, s Radou Europy, OECD, EU, MMF, Azijskou rozvojovou bankou. Druha je uroven narodnych pobociek. Vychadza sa z filozofie, ze riesenie korupcie by malo vychadzat z potrieb jednotlivych krajin, iniciativa neprichadza zvrchu. TI moze poskytnut metodicku pomoc. Symptomy korupcie su podobne a viacere krajiny niektorymi stadiami presli, mozu odovzdat skusenosti.

Co je praktickym vystupom TI?


- Je to najma mobilizovanie verejnosti, vlady a medzinarodnej komunity, informovanie o stave korupcie na
celom svete. Vytvara vlastne produkty, jednym z nich je system integrity - National Integrity System. Tak ako ma kazdy organizmus imunitny system, mal by ho mat v sebe aj stat. Cinnost organov statnej spravy by nemala dat vyrast korupcii. Vznikol akysi manual, prirucka, ako usporiadat system cinnosti organov verejnej spravy, aby riziko korupcie bolo co najnizsie. Korupcia existuje od nepamati a hovori sa, ze uplatny je kazdy clovek, zavisi to len od vysky uplatku. Ak to prizname, mechanizmy jeho cinnosti treba upravit tak, aby sa tieto sklony nemohli uplatnit. Korupcnemu uradnikovi treba vytvorit co najvacsie riziko odhalenia, detekcie. Vyznamnu ulohu pri aplikacii tu ma Svetova banka. Narodne pobocky monitoruju stav korupcie v jednotlivych krajinach, organizuju seminare, spoluposobia pri priprave zakonov, mobilizuju dalsie nastroje. Znamy produkt je Index vnimania korupcie.

Ako sa umiestnuje Slovensko?


- Podla indexu (10 - najnizsia korupcia, 1 - najvyssia) vznikla tabulka 85 statov. V roku 1998 ju vedie Dansko
(10), Finsko (9,6), Svedsko (9,5) a Novy Zeland (9,4). Nemecko je 15. (7,9), USA 17. (7,5). Slovensko je na
47. mieste - spolu Bieloruskom - s indexom 3,9. Krajiny Visegradskej stvorky su nad nami - Madarsko 33., Cesko 37., Polsko 39. Rusko je na 76. mieste, na poslednych troch miestach rebricka su Honduras, Paraguaj a Kamerun.

V ktorych tranzitivnych statoch TI posobi?


- Pobocka Transparency International vznikla v Madarsku, CR, Polsku, u nas, v Litve, na Ukrajine, v Bulharsku. Dalsie sa formuju v Rusku, Estonsku a dalsich krajinach. Najdalej pokrocili v Madarsku a Cesku, pravidelne sa informujeme o ich cinnosti a vysledkoch.

V CR prijali zakon o informaciach. Pripravuje sa aj tu?


- Zakon o slobodnom pristupe k informaciam je jeden zo zakladnych nastrojov boja proti korupcii, riziko pri
korupcnej cinnosti sa zvysuje. O prijatie zakona v CR sa vyznamne zasluzili media. Z prvych desiatich najmenej korupcnych statov v spomenutej tabulke osem zakon ma, z poslednych desiatich ich nemaju ani v jednom. Podla zakona ma statny uradnik povinnost poskytovat informacie o sposobe svojho konania. Obcania budu mat informacie napr. o statnych objednavkach a budu moct vykon statnej spravy kontrolovat. Zakon je v legislativnom plane vlady SR.

Peter Sobolic

 

© CPHR 1996 - 2000