CPHR V DENNEJ TLAČI

20.05.1999 - HOSPODÁRSKE NOVINY

Čas na razantné kroky dozrieva

Rozne ekonomicke skoly a rozni ekonomovia povazuju za priciny hospodarskeho rastu rozne faktory. Ich vejar siaha od kvalitneho institucionalneho ramca reprezentovaneho zakonmi a ich vymahatelnostou, cez podporu rastu formou vyssej inflacie, privatizaciu, az napriklad po potrebu integracie do vacsich hospodarskych celkov. Ini experti tvrdia, ze otvorenost ekonomiky treba starostlivo zvazit, dalsi, ze tok penazi do ekonomiky sa musi obmedzit co najviac, pripadne, ze stat ma kontrolovat prosperujuce podniky.


Na zaklade sucasneho vyvoja diskusie o pricinach dlhodobeho ekonomickeho rastu je mozne identifikovat zasady, na ktorych sa zhoduje vari vacsina renomovanych ekonomov. Patria k nim nizke dane, otvorenost ekonomiky, kvalitne vzdelanie obyvatelstva, optimalna menova a rozpoctova politika, kvalitny pravny ramec a najma jeho vynutitelnost, ako aj sklon obyvatelstva k usporam. Zda sa, ze vo viacerych uvedenych principoch ma slovenska ekonomika rezervy. Prekvapujuco sa jedna z nich objavila v marci tohto roka, ked podla predbeznych udajov Narodnej banky Slovenska klesli po dlhsom case vklady obyvatelstva.


Mimochodom, do istej miery takto mozno vysvetlit aj necakany narast trzieb za maloobchodny predaj v marci 1999 o 9,8 percenta (narast neevidovanej ekonomiky zohral zrejme tiez svoju ulohu). Dolezitejsie vsak je, ze k obdobnemu vyvoju doslo aj v septembri minuleho roka, ked zrejme obyvatelstvo stratilo istotu a vieru v stabilitu slovenskej ekonomiky. Ak teda suhlasime s tvrdenim, ze sklon k sporeniu ma vyznam z hladiska hospodarskeho rastu a ze neistota obyvatelstva ho znizuje, mali by sme suhlasit aj s tym, ze je potrebne
urychlene spracovat konkretny plan krokov na ozdravenie slovenskej ekonomiky. Taky, s ktorym sa stotozni aj vacsina odbornej a nasledne laickej verejnosti. V opacnom pripade nam ostane len dufat, ze marcove cisla o zmene vkladov obyvatelstva boli len zhodou nahod, resp. ze boli ovplyvnene prezidentskymi volbami (co je tiez mozne). Aj v takom pripade budu vsak razantne opatrenia v ekonomike potrebne, a to vzhladom na vyvoj inych hospodarskych parametrov, ktory je uz notoricky znamy.

Eugen Jurzcyca
predseda Centra pre hospodarsky rozvoj

 

© CPHR 1996 - 2000